nedeľa 14. augusta 2011

Metabolizmus...??


Zdravým ľuďom sa schudnúť darí, nech to robia akokoľvek a kedykoľvek. Obvykle zdraví ľudia sú aj štíhlejší aj sa dobre cítia. Sú však ľudia, ktorí povedia... mne to nejde, ja priberiem aj z vody. Iní sa im smejú a pritom je to naozaj pravda. Priberú aj z toho, čo vypijú. Zvyčajne sú to ľudia pribratejší, majú už aj rad zdravotných problémov a sťažujú sa. Prečo je to tak? Vodu naozaj ich telo viaže, pretože ju potrebuje. Je to nutný ochranný mechanizmus. Ich metabolizmus je narušený a nefunguje správne. Ak sa nastaví správne, vtedy schudnú.

Chudnutie má svoje podmienky. Tou najzákladnejšou je východiskový stav organizmu, ktorého majiteľ sa rozhodol, že ho nechá schudnúť.  Základom chudnutia je mať počiatočný stav organizmu taký, aby nám telo dovolilo chudnúť. Teda je potrebné mať relatívne dobrý zdravotný stav, nemať v sebe kvasinky, vírusy, baktérie, cítiť sa dobre a pri sile. Nemať v sebe toxíny, kyseliny a metabolity v takých koncentráciách, aby ich organizmus musel skladovať, a mohol účinne schudnúť. 

ČO je metabolizmus?

Metabolizmus je veľmi jednoducho povedané / napriek tomu, že je to veľmi zložitý proces/ – séria chemických reakcií a procesov, ktoré prebiehajú v tele za účelom vytvorenia energie, aby boli udržané základné funkcie organizmu.  Potrava, ktorú zjeme, sa v črevách rozštiepi na malé chemické látky, ktoré sa absorbujú do krvi. Telo využíva z jedla niektoré chemické látky, aby ich zapracovalo do svalov, kože, kostí a mnohých iných tkanív. Časť z týchto látok sa chemickým procesom premení na energiu. Táto energia nás udržiava  v pohybe, udržiava telesnú teplotu, udržiava vytváranie a obnovu tkanív v tele.
Hneď, ako je to možné, niektoré z týchto chemických látok sa uložia do zásoby, aby sa mohli použiť v čase, keď to bude potrebné – tuk je zásobárňou chemických látok, z ktorých sa vytvorí energia v období, keď je príjem potravy nedostatočný alebo je zvýšený výdaj energie. Rastový hormón je jeden z mnohých hormónov potrebných na udržanie zdravého metabolizmu. Keď máme nedostatok RH, metabolizmus sa naruší. Telo si ukladá viac tuku, ako je normálne a vytvára menej svalov. Tieto procesy ale nie sú tak jednoduché ako by sa mohlo zdať. Vzniká pri nich veľké množstvo odpadových produktov, ktorých sa zbavujeme pokožkou potením sa, obličkami, stolicou a vydychovanými plynmi z pľúc.
Čím viac jeme, tým sme mohutnejší a tým vzniká viac odpadov. Ak sa pre nedostatok pohybu, alebo nesprávnu životosprávu zníži odsun odpadov, tie sa začnú v organizme  kumulovať a začínajú sa prejavovať prvé problémy. Naše krvné riečište sa stáva stokou. Keďže sa chce brániť, ale nevie to účinne urobiť, začne odpad ukladať v tele. Rastú nám bruchá, zanášajú sa cievy, prestávajú fungovať orgány, cítime bolesti, zadýchavame sa.... Lebo krv sa snaží byť čistá, aby ako tak plnila svoju funkciu. Aby mala správne pH, aby ešte bola schopná tiecť a prenášať kyslík a CO2.....
Medzi faktory, ktoré spomaľujú metabolizmus patria všetky diéty, prirodzené starnutie a nedostatok fyzickej aktivity. Telo napríklad rýchlo zistí, že nastalo obmedzenie príjmu potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. Diéta, pri ktorej chudneme formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch (môže však zobrať aj z kostnej hmoty!). Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale strácame predovšetkým vodu a svalovinu. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydržíme. Začneme jesť a opäť rýchlo priberieme. Vráti sa spravidla o nejaké to kilo vyššie, než bola hmotnosť pred našim rozhodnutím schudnúť. No to, čo priberieme už nie je svalovina, ale tuk.
Ľudský organizmus potrebuje ku krytiu svojich metabolických potrieb určité množstvo základných živín. V každom jedle sú určité škodlivé, ale i užitočné látky. Môže sa však stať, že keď jeme napríklad príliš veľa ovocia alebo vitamínových potravín môže to mať aj zlé následky. Základne živiny sú tuky, sacharidy  a bielkoviny. Nevyhnutnou zložkou potravy je tiež voda. Dôležitými doplnkami našej stravy musia byť aj minerálne látky a vitamíny.
Ak  začneme pravidelne jesť - samozrejme primerane malé a pravidelné dávky - organizmus začne vypínať úsporný režim. Už neukladá každý voľný gram potravy na energiu vo forme tuku. Jesť je potrebné 5 až 6 krát denne, v pomerne pravidelných časových intervaloch, rovnomerne rozložených na celý deň, s tým že posledné jedlo jeme maximálne dve až tri hodiny pred spaním. Samozrejmosťou je pitný režim s čistou vodou.

TOTO VŠETKO ALE POZNÁME A NAPRIEK TOMU TO NEJDE! KDE ROBÍME CHYBU?.............nabudúce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára